Péče o včelstva v podletí
V průběhu července sleduji přirozený spad roztoče varroa. Pokud je denní spad větší než tři kusy, začnu léčit.
Existuje několik možností:
1) použít kyselinu mravenčí pomocí různých odpařovačů
2) vložit Formidolové desky, které jsou napuštěné kyselinou mravenčí
3) zavěsit Gabonové pásky mezi plásty v plodišti
4) Apiguard 25% gel - nevýhoda: výrazně zapáchá, zanechává rezidua
5) Thymovar 15g proužky do úlu- nevýhoda zapáchá, zanechává rezidua
U všech možností je zapotřebí dodržovat předepsané postupy!
Po vytočení medu jsem použil Gabon, který vkládám do rozšířených uliček k plodu. V Eurodadantu je to jednoduché, protože má jedno plodiště a nemusím hledat, ve kterém nástavku je více plodu. Druhý den po vložení dělám kontrolu spadu. Je-li několikanásobně vyšší, je vše v pořádku. Gabon účinkuje. Aplikační doba je 28 -30 dnů. Tím bych měl podzimní generaci včel ošetřenou.
Další krok, který musím hned po vytočení provést je krmení. Včelstva nesmí pocítit nedostatek zásob, jinak omezí plodování, což je v této době nepřípustné. Letos je situace taková, že druhý med skoro nebyl a v úlech je sucho. Doplňovat cukerné zásoby můžeme různými způsoby. Některé z nich zde uvedu.
1) čtyřlitrovými sklenicemi s prosakovacím víčkem
2) pomocí kyblíku se slámou, která slouží jako plovák pro včely, aby se netopily
3) Jakubovským krmítkem
4) rámkovým krmítkem
5) krmítky ve víku úlu
V současné době se hodně rozmáhá doplňovat zásoby inverty. V tomto směru nemám žádné zkušenosti z praxe. Jedna věc je ta, co píše výrobce invertu a druhá, jak na těchto invertech přezimují včely. Jsou včelaři, kteří mají svá stanoviště v nadmořské výšce 250 m, ale jiní včelaří v 800 m n. m. Tato včelstva musí překonat mnohem delší zimní období bez pročišťovacích proletů. Každý včelař se musí rozhodnout sám, jaký způsob mu vyhovuje a je pro jeho včelstva ideální, aby dobře přezimovala.